آیین اختتامیه نمایشگاه هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران و فناوران برتر خراسان شمالی در سالن بصیرت دانشگاه پیام نور برگزار شد

شناسه : 118322

آیین اختتامیه نمایشگاه هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران و فناوران برتر خراسان شمالی در سالن بصیرت دانشگاه پیام نور برگزار شد


گزارش ایسنا:


مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه یک میلیون و  400 هزار دانش آموز 12 سال آینده به دانشگاه ها وارد می شوند و این در حالی است که دو میلیون صندلی خالی در دانشگاه ها موجود است، اظهار کرد: با توجه به کاهش جمعیت دانشجویی کشور، فعالیت موسسات آموزشی عالی باید هدف گرا و پژوهش محور باشد.
به گزارش ایسنا منطقه خراسان شمالی دکتر اصغر مولایی دهکردی صبح امروز در آئین اختتامیه هفته پژوهش و فناوری خرسان شمالی در سالن بصیرت دانشگاه پیام نور بجنورد، حضور 80 هزار عضو هیئت علمی در دانشگاه های کشور را نقطه عطف پتانسیل پژوهشی دانست و گفت: برای جبران معضل کاهش دانشجو باید درآمدزایی از طریق پژوهش میسر شود.
وی راهکار این درآمد زایی را سوق دادن محورهای پژوهشی به سمت نیاز جامعه و بازار کار دانست.
وی با اشاره به اینکه امسال پذیرش 780 هزار دانشجو در موسسات آموزش عالی، 200 هزار دانشجو در مراکز فنی و حرفه ای و پذیرش 500 هزار نفر در دانشگاه های علمی کاربردی نهایی شده است، ادامه داد: در دانشگاه های آزاد نیز ظرفیت پذیرش 500 هزار دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی موجود است که داوطلب نداریم.
مولایی توسعه کمی دانشگاه ها را نشان از اهمیت به علم و توجه ویژه دولت تدبیر و امید به کیفی سازی فضای موسسات آموزشی عالی را زمینه ساز بروز استعدادهای نو و دستاوردهای علمی عنوان کرد و یادآور شد: پذیرش سالانه 300 هزار دانشجوی مقطع ارشد یعنی قبولی از هر دو داوطلب یک نفر در مقطع کارشناسی ارشد موید این مسئله است.
وی خاطرنشان کرد: در مقطع دکتری نیز سالانه 200 هزار داوطلب ثبت نام می کنند که با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد، حدود 10 درصد از این داوطلبین پذیرفته می شوند.
مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم گفت: باید موضوعات پژوهشی پایان نامه های ارشد و دکتری دنبال شوند و نقش مهم آن ها در توسعه منطقه ای و ملی فراموش نشود.
مولایی اضافه کرد: در خراسان شمالی نیز دانشجویان باید در تحصیلات تکمیلی مسئله محور باشند.
وی گفت: این گام موثر، به برداشتن باری از دوش مسئولان کمک می کند.
وی از مسائل مورد توجه دولت تدبیر و امید را ساماندهی تعداد موسسات آموزشی عالی عنوان کرد و سطح بندی موسسات و دانشگاه ها در رده های منطقه ای را از تصمیمات مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی در این دولت برشمرد.
استاد دانشگاه صنعتی شریف توسعه هدفمند موسسات آموزش عالی را از مطالبات جدی مقام معظم رهبری ذکر کرد و افزود: تلاش بر این است که رشته های دانشگاهی بر اساس نیاز جامعه و بازار ارائه شود و مراکز هدف گرا حرکت کنند.
مولایی با بیان اینکه هدف گرایی زمینه را برای بهره گیری از حضور چهار میلیون دانشجو و صد هزار دانشجوی دکتری هموار می سازد، خواستار اثرگذاری موسسات آموزشی عالی در هر منطقه از کشور شد.
وی خطاب به روسای دانشگاه های خراسان شمالی تصریح کرد: انتظار بر تصمیم گیری مبتنی بر واقعیت ها و تحقیقات علمی است و باید شاهد روزی باشیم که مبنای تصمیمات بر پایه پژوهش است.
وی همچنین خواستار ارتباط تنگاتنگ دستگاه های اجرایی با موسسات آموزش عالی شد.
دبیرکل ستاد اجرایی هفته پژوهش خراسان شمالی نیز در این آئین، هفته پژوهش را فرصتی برای مرور چالش های پیش روی دانشگاه ها با جامعه، صنعت و دستگاه های اجرایی ذکر کرد.
دکتر احمد محقر افزود: ماموریت گرا کردن مراکز آموزش عالی، نیاز محلی و جهت دهی مراکز پژوهشی برای حل مسائل را ممکن می سازد.
وی با بیان اینکه جامعه نیازمند کلنیک پژوهش است تا معضلات اجتماعی در آن درمان شوند، خاطرنشان کرد: با تحقیق و عمل به آن جامعه توسعه یافته محقق می شود.
رئیس دانشگاه  بجنورد با اشاره به اینکه در هفته پژوهش امسال خراسان شمالی، تقدیر از پژوهشگران دانشجو نیز در برنامه ها گنجانده شد، اظهار کرد: از 29 پرونده ارسال شده به دبیرخانه، 15 پرونده مربوط به پژوهش های دانشگاهی و 14 پرونده مربوط به پژوهش دستگاه های اجرایی بوده است.
دکتر محقر اضافه کرد: نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی خراسان شمالی در سال 96 در قالب ۷۰ غرفه متشکل از پژوهش دستگاه های اجرایی، موسسات آموزش عالی، بخش خصوصی و واحدهای فناور مرکز رشد برگزار شد.
معاون استاندار خراسان شمالی نیز در این آئین ضمن اشاره به ارائه طرح های علمی مبتنی بر حل مشکلات جامعه و شکوفایی اقتصادی، خواستار حضور پژوهشگران به عنوان پشتوانه قوی در حل مسائل کشور شد.
محمود دلپسند برگزاری برنامه های پژوهش محور را فرصتی برای توسعه استان دانست و گفت: اساتید و دانشگاهیان پایان نامه ها را به سمت مسائل کاربردی هدایت کنند.
وی اضافه کرد: وظیفه یک پژوهشگر تشریح واقعیت های موجود خود در اطراف است و برای حل مسائل پیرامون نیازمند تحقیقات کاربردی هستیم.
دلپسند از آمادگی دولت برای حمایت همه جانبه از پژوهش گران خبر داد و اعلام کرد: با اعتبارات دستگاه های دولتی از پژوهش های کاربردی حمایت می شود و در صورت لزوم از اعتبارات عمرانی با تصویب در شورای برنامه ریزی بهره مند خواهیم شد.
وی با بیان اینکه همه راهکارها برای افزایش اعتبارات پژوهشی پیش بینی شده و در این بخش مشکلی وجود ندارد، اعتبارات پژوهشی سال گذشته خراسان شمالی را 860 میلیون تومان ذکر کرد و افزود: این اعتبار امسال به یک میلیارد تومان افزایش یافت.
وی تصریح کرد: پژوهش ها باید متکی بر مسائل جامعه، تولید، اشتغال و اقتصاد باشد و در این راستا از پژوهش های اقتصادی دانش بنیان که متکی بر اشتغال زایی و مسائل بازار است، حمایت می شود.
این مسئول یادآور شد: باید از طریق پژوهش همه دستاوردها به فناوری، فناوری به محصول و محصول به ثروت تبدیل شود.
در پایان این آئین از 14 پژوهشگر برگزیده خراسان شمالی با حضور مسئولان و با اهدای لوح و جوایز نقدی، تقدیر به عمل آمد.