برگزاری آیین اختتامیه اولین همایش استانی سبک زندگی در دانشگاه بجنورد

شناسه : 424846

برگزاری آیین اختتامیه اولین همایش استانی سبک زندگی در دانشگاه بجنورد


برگزاری آیین اختتامیه اولین همایش استانی سبک زندگی در دانشگاه بجنورد

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بجنورد، آیین اختتامیه ی اولین همایش استانی سبک زندگی در این دانشگاه برگزار شد.

دکتر احمد محقر، رئیس دانشگاه بجنورد و عضو شورای فرهنگ عمومی استان در این آیین، اظهار داشت:خوشبختانه  در حوزه ی تئوریک و مفاهیم معرفتی از جمله مسئله ی چند  وجهی سبک زندگی، غنای خوبی را شاهد هستیم اما در حوزه ی عمل بایستی پایش های عمیق تری انجام گیرد.

وی افزود: در آستانه ی چهلمین سال انقلاب اسلامی بایستی با بررسی دقیق و منصفانه، پیمایشی صورت گیرد که بدانیم چه کرده ایم و در کجا ایستاده ایم و چه میراثی را به نسل جدید و آیندگان تحویل خواهیم داد.

دکتر احمد محقر با اشاره به آیاتی از قرآن کریم و اصولی از قانون اساسی تصریح کرد: دین ما دین اخلاق است و قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز زمینه سازی برای زیست اخلاقی جامعه را تکلیف نموده است که تبیین این موضوعات و بررسی روش های علمی تحقق آن، یکی از کارکردهای مجموعه های دانشگاهی است.

وی افزود: دانشگاه بجنورد، برای راه اندازی گروه های پژوهشی خاص و تقاضا محور، آمادگی کافی را دارد و از این گونه فعالیت ها حمایت لازم را خواهد داشت.

امام جمعه بجنورد نیز با تاکید بر اینکه سبک زندگی اسلامی باید هویتی ارائه دهد که متمایز از بقیه باشد؛ گفت: وحدت، رکن اصلی در این هویت بخشی است تا بتوانیم تمایزساز باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم یعقوبی با اشاره به نبود تعریفی قابل ارائه از سبک زندگی اسلامی، اظهار داشت: جهان بینی ها بر سبک زندگی تاثیر مستقیم دارد و هر کس بر اساس جهان بینی خود زندگی را ترسیم می کند.

وی یادآور شد: سبک زندگی مردم ما برگرفته از جهان بینی الهی است و مسیر جداگانه ای با جهان بینی مادی دارد و بر اساس بن مایه های فرهنگی و اسلامی شکل گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه باید سبک زندگی اسلامی را بر اساس خردمندی، عقلانیت، حقوق و اخلاق ارائه داد، افزود: در قرآن و احادیث تاکید بسیاری به این نوع سبک زندگی شده است.

حجت الاسلام والمسلمین یعقوبی چهار پایه و رکن اساسی سبک زندگی اسلامی را که در سوره حمد به خوبی به آن اشاره شده را در شناخت و تعیین هدف، راه، راهنما و دشمن شناسی و تهدیدات و آسیب ها دانست.

وی اظهار داشت: باید فرهنگ سازی درستی در این راستا صورت گیرد تا جوانان در فضای سالم فکر و تنفس کنند و جامعه ای بالنده داشته باشیم.

دکترمحمدرضا خباز، استاندار خراسان شمالی، نیز در این آیین، اظهار داشت: با توجه به اینکه رهبر انقلاب نخستین بار مقوله سبک زندگی اسلامی را در این استان طرح فرمودند، باید خراسان شمالی به این مساله توجه ویژه تری داشته باشد.

وی با تاکید بر تلاش استان برای انتقال مناسب این بنیان محکم به دیگر استانها، افزود: این همایش باید مستمر باشد و کار فرهنگی دامنه داری در این حوزه آغاز شود.

دکترخباز با بیان اینکه کار فرهنگی صبر و حوصله و مداومت می طلبد، اظهار داشت: جلوه گاه فرهنگ، بیشتر در رفتار و کردار مدیران و دست اندرکاران دیده می شود و نمی توان تنها با زبان و گفتار، آن را در جامعه ترویج کرد.

وی با اشاره به برخی اخبار که ایرانیان را عصبانی ترین مردم دنیا خوانده بودند، گفت: این مساله برای کشور ما که زیر سایه دین رئوف و مهربان اسلام، قرآن و احادیث است بسیار مایه سرشکستگی است.

مقام عالی دولت در خراسان شمالی خاطرنشان کرد: یقینا رفتار عصبانی مردم برگرفته از رفتار مدیران است زیرا که مدیران با سعه صدر و روش پسندیده با مردم رفتار کنند الگوسازی خواهند کرد.

وی افزود: اسلام به عنوان آخرین شریعت الهی و قرآن به عنوان معجزه پیامبر (ص) در اختیار ما است و این وظیفه دانشمندان و نخبگان ما است که از لابلای آیات آن زندگی سعادتمندی را برای مردم طراحی کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی نیز با اشاره به طرح مساله گفتمان سبک زندگی اسلامی توسط مقام معظم رهبری در این استان، گفت: این طرح، گام کوچکی برای رصد وضعیت اجتماعی بر مبنای واقعیت های جامعه است.

حسین فرخنده به طرح پیمایش ارزش ها و نگرش های ایرانیان، بصورت هر پنج سال یک بار، اشاره کرد و افزود: پیمایش سال 95 اصلا وضعیت مطلوبی را نشان نمی داد و نیاز است با اطلاع رسانی، حساسیت جامعه نسبت به ارتقای وضعیت فرهنگی و عمومی بیشتر شود.

وی یکی از خلاء های موجود در بحث فرهنگ سازی گفتمان سبک زندگی اسلامی را توجه کمتر به داده های علمی و واقعیت های اجتماعی دانست و گفت: این مساله باعث شده فعالیت ها و اقدامات فرهنگی و هنری در جامعه کمتر مثمر ثمر باشد.

وی گفت: تقویت فضای زیست فرهنگی نیز از مواردی است که باید در بحث گفتمان سبک زندگی اسلامی به آن توجه کرد تا این فضا توسعه یابد.

در این نشست دبیران هر کدام از کارگروه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی گزارشی از مسائل و مشکلات سبک زندگی اسلامی در حوزه های مرتبط را بیان کردند.