برگزاری دومین کنگره شهدای دانشجوی خراسان شمالی

شناسه : 199487

برگزاری دومین کنگره شهدای دانشجوی خراسان شمالی


 

برگزاری دومین کنگره شهدای دانشجوی خراسان شمالی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بجنورد، دومین کنگره شهدای دانشجوی خراسان شمالی در تالار فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد، برگزار شد.

دکتر احمد محقر، رئیس دانشگاه بجنورد و رئیس ستاد برگزاری کنگره، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره ی شهدا، بویژه دانشجویان شهید و ارائه ی گزارشی از نشست های هماهنگی و برنامه ریزی، اظهار داشت: تاکنون جشنواره های مختلفی در راستای برگزاری کنگره انجام شده است که جشنواره ی ورزشی با مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی، جشنواره ی بین المللی ادبیات مقاومت با مسئولیت دانشگاه کوثر و جشنواره ی تئاتر دانشجویی با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و بسیج دانشجویی از جمله ی آن هاست.همچنین، یک جشنواره ی ادبی دیگر نیز با مسئولیت دانشگاه فرهنگیان برگزار خواهد شد.

وی افزود: برگزاری 9 یادواره ی شهدای استان در شهرستان های مختلف، میزبانی 6 شهید گمنام در دانشگاه های پیام نور، فرهنگیان و مجتمع آموزش عالی اسفراین، رونمایی از کتب منتشره در حوزه ی ایثار و شهادت، رونمایی از نرم افزار شهدای دانشجو و رونمایی از تمبر یادبود کنگره به همت دانشکده ی علوم قرآنی از جمله برنامه هایی است که در راستای اهداف کنگره انجام پذیرفته است.

در ادامه، دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری برنامه هایی با محوریت شهدا اظهار داشت: شهدا تاریخ سازان جاوید و گواهان همیشه ی تاریخ هستند.

وی افزود: جوامع مختلف دارای سرمایه های گوناگونی هستند از جمله سرمایه های طبیعی، فیزیکی، انسانی و اجتماعی که کانون و مرکز اصلی سرمایه ی اجتماعی مفاهیمی چون ایثار و فداکاری است.

دکتر غلامرضا غفاری با تقسیم بندی جوامع به جامعه ی سرد و گرم تصریح کرد: جامعه ای که از سرمایه ی اجتماعی غنی برخوردار باشد؛ جامعه ی گرم محسوب می شود که حاصل چنین جوامعی تولید وفاق، انسجام و امنیت است.

وی سرمایه ی اجتماعی را از عوامل هویت ساز دانست و افزود: با زنده نگاه داشتن یاد و خاطره ی شهیدان و روایت درست ایثار و اهداف و رسالت ایشان، نسل جدید نیز می تواند با آن فضای زیستی معنوی ارتباط برقرار نموده و بازآفرینی هویتی در همین راستا انجام گیرد.

در ادامه ، از یادمان شهید حجه الاسلام حسن محقر به عنوان شهید شاخص استان رونمایی شد. همچنین مادران  شهید دانشجو رضا صباغی و شهید مدافع حرم فیروز حمیدی زاده به ایراد سخن پرداختند.

در پایان ضمن تقدیرِ سردار پاسدار سید حسن مرتضوی، فرمانده ی سپاه جوادالائمه (ع) خراسان شمالی از عوامل برگزاری کنگره از کتاب های حوزه ی ایثار و شهادت و تمبر یادبود کنگره رونمایی شد.